Szkolenia i praca

4 rzeczy, na które zwraca uwagę pracodawca, czytając CV

Gdy wysyła się CV, to robi się to z myślą, że pracodawca je otworzy, przeczyta i w wyniku zapoznania się z aplikacją, zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną. A jeśli otwiera, czyta i nie zaprasza, to dlaczego tak się dzieje? W tym tekście pokażę, co napisać w CV, aby było ono skuteczne, wskazując szczególnie miejsca, na które trzeba uważać przy konstruowaniu dobrego życiorysu.

1. Okres zatrudnienia

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że pracodawca zwraca uwagę na to, jak długo pracowało się w danej firmie. Daje to bowiem wiele przydatnych informacji na temat samego pracownika – czasem krzywdzących, a czasem nie.

To, jak długo było się w stanie pracować w jednym miejscu, świadczy o podejściu do pracy, pracowników, pracodawcy, ale również o tym, jak się jest odbieranym przez innych.

Na rozmowie kwalifikacyjnej mogą paść więc pytania o to, dlaczego Pan pracował w firmie X przez 7 miesięcy oraz o to, co było przyczyną zakończenia współpracy.

2. Odstępy między kolejnymi pracami

Kolejny przykład informacji, których pracownik nie podaje w CV wprost, a jednak przemyca je, zazwyczaj nieświadomie: czym były spowodowane odstępy między kolejnymi pracami? Problemem ze znalezieniem atrakcyjnej oferty? Nieudanymi rozmowami kwalifikacyjnymi? A może problemami zdrowotnymi?

Takie pytania również mogą się pojawić podczas bezpośredniego kontaktu z pracodawcą lub pracownikiem działu HR i warto się do nich odpowiednio przygotować, by nie powiedzieć czegoś, co sprawi, że źle wypadniemy w oczach potencjalnego kierownika.

3. Zainteresowania

To świetny sposób na zaprezentowanie swoich pasji i umiejętności, wszystkiego, co może być interesujące, a co wykonujemy w czasie wolnym. Warto pamiętać, by nie wpisywać tu rzeczy, na których się nie zna tylko po to, by zrobić dobre pierwsze wrażenie – bo, a nuż, pracodawca okaże się pasjonatem w danej dziedzinie i zada nam pytanie, które całkowicie rozmówcę zaskoczy (np. jeśli w zainteresowaniach pojawi się fotografia, a padnie pytanie o to, z jakiego rodzaju obiektywów najczęściej rozmówca korzysta, a ten nie będzie umiał odpowiedzieć, to wiadomo od razu, że nie stawia go to w dobrym świetle).

Także należy wpisać tylko to, co naprawdę należy do zainteresowań i o czym można, w razie takiej sytuacji, podczas rozmowy opowiedzieć z pasją i wewnętrznym przekonaniem.

4. Cechy charakteru

Należy zwrócić uwagę na to, że pracodawcy często podają w ogłoszeniu cechy, które są mile widziane u kandydatów na stanowisko. Pytanie, co napisać w CV, by wypaść dobrze. Czy zawrzeć całą listę cech, które pojawiły się w ogłoszeniu, byle się tylko do nich “dopasować”? To chyba jeden z najgorszych błędów, jakie można popełnić. Jeśli faktycznie posiadamy takie cechy, to, owszem, możemy je wpisać. Jeśli jednak mają pozostać fikcyjnymi informacjami, podobnie jak zainteresowania, to lepiej z nich zrezygnować.

Cechy charakteru bardzo łatwo sprawdzić podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dając rozmówcy jakieś zadanie. Okazuje się wtedy, czy interlokutor faktycznie jest komunikatywny lub posiada “lekkie pióro” bądź dobrze radzi sobie ze stresem. Dla własnego dobra lepiej więc nie wpisywać w CV informacji, które prawdą nie są.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close