Ćwiczenia pamięci dla seniora- szansą na sprawny umysł i długowieczność intelektualną
W starszym wieku trudno zachować dobrą pamięć. Ludziom w podeszłym wieku często zdarza się o czymś zapomnieć lub zwyczajnie czegoś w ogóle nie zapamiętać. Jednak pobudzić ich mózg do działania pomogą ćwiczenia pamięci dla seniorów.
Ćwiczenia pamięci dla seniorów – czy warto je robić?
Jak najbardziej, ponieważ w starszym wieku uwaga i koncentracja nie utrzymują się na najwyższym poziomie. Poza tym z pamięcią bywa tak, iż im częściej się ją ćwiczy, tym bardziej jest elastyczna. Przykładem są seniorzy, grający w teatrze, którzy muszą zmusić swój umysł do maksymalnego wysiłku do końca swoje scenicznej kariery. Ćwiczenia na pamięć chronią seniorów na przykład przed demencją lub Alzheimerem. Są też doskonałą alternatywą dla osób, które nie chcą nudzić się na emeryturze i gapić się bezmyślnie w ekran telewizora. Ćwiczenia na pamięć dla seniorów to również doskonały pretekst, by namówić ich do wspólnych rodzinnych gier z wnukami.
Najczęstsze rodzaje ćwiczeń pamięci dla seniorów
Zaliczają się do absolutnej czołówki krzyżówki panoramiczne. Dzięki nim trzeba sobie przypomnieć ogrom wiadomości. Są też doskonałym wypełniaczem czasu i można dzięki nim wygrać atrakcyjne nagrody. Równie atrakcyjne dla pamięci seniora są szachy. Wspomagają one koncentracje, uwagę i szybkość myślenia. Z innych sposobów na ćwiczenie pamięci seniora warto wymienić Memory.
To gra planszowa, która polega na odnajdywaniu par. Można w nią grać na przykład razem z wnukami. To zarazem świetna zabawa, ale intensywny trening dla umysłu. Gra w karty i brydż towarzyski to też w pewnym sensie rodzaj pamięciowego wspomagacza. Trzeba przecież orientować się w układach kart i zrobić wszystko, by razem z partnerem okazać się lepszym od przeciwników. Taktyka i spryt to niejako czynniki, które muszą być połączone z dobrą pamięcią, bo inaczej byłyby one nie do zrealizowania.
Czy istnieją jeszcze jakieś alternatywne ćwiczenia pamięci?
Dla nieco cierpliwszych seniorów poleca się recytacje wierszy. To świetny sposób na to, by nasza pamięć nie zardzewiała. Można też czytać książki i przyswajać sobie wiedzę encyklopedyczną. W końcu na emeryturze ma się mnóstwo czasu. Poza tym wiedza ta przyda się z pewnością do rozwiązywania interaktywnych konkursów telewizyjnych. Doskonałym ćwiczeniem dla pamięci seniora jest również opowiadanie o swojej młodości. By to zrobić, trzeba uruchomić tyle obszarów w mózgu, że to tak naprawdę wychodzi tylko starszemu człowiekowi na zdrowie. Pozytywne wspomnienia z młodości wyzwalają również w mózgu seniora endorfiny. A te jak wiadomo, są odpowiedzialne za dobry humor.