Usługi dla firm

Do czego może przydać się język angielski?

Od lat dziewięćdziesiątych w Polsce rozpoczęło się wprowadzanie języka angielskiego do obowiązkowego programu nauczania szkół podstawowych. Mowa Szekspira zajęła w ten sposób miejsce, zarezerwowane wcześniej dla języka rosyjskiego. O zaletach tego rozwiązania powiedziano już bardzo wiele, jednakże warto jeszcze raz zastanowić się nad tą kwestią i odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę daje we współczesnym świecie język angielski, wykorzystywany w mowie i piśmie?

Polak wyraża myśli językiem z Wysp Brytyjskich

Język obcy, a dokładniej umiejętność władania nim stanowi pewne odzwierciedlenie możliwości poznawczych i intelektualnych człowieka. Im szybciej człowiek uczy się języków obcych i im więcej ich zna, tym potencjalnie jest bardziej zaawansowany intelektualnie. Tyle o wymiarze ogólnym znajomości języków.

Skupmy się teraz na zasadniczej kwestii – jakie są plusy znajomości języka angielskiego. Pierwszy z nich jest oczywiście najbardziej prozaiczny – można sobie poradzić z dogadaniem się z obcokrajowcem praktycznie w każdym miejscu na ziemi. Język angielski od dekad jest bowiem najbardziej uniwersalnym sposobem porozumiewania się na naszym globie.

Kariera w biznesie w rytm angielskiego

Inna kwestia, bardzo istotnie łącząca się z umiejętnością posługiwania się językiem angielskim, obejmuje możliwości zawodowe, jakie pojawiają się w momencie dodania do CV umiejętności ‘język angielski – poziom komunikatywny’. Władanie angielskim pozwala bowiem na aplikowanie na stanowiska nie tylko w naszych krajowych firmach, lecz również w podmiotach o charakterze zagranicznym.

I to właśnie kariera w firmach międzynarodowych jest wskazywana jako potencjalni najważniejszy pozytyw, jaki wiąże się z sytuacją, w której język angielski nie sprawia większych problemów w mowie i piśmie. Taka umiejętność daje się wykorzystać praktycznie w każdej branży, dlatego też pracodawcy coraz śmielej wymagają w swoich ogłoszeniach o pracę znajomości angielskiego.

Własna satysfakcja

Jest jednakże jeszcze jeden powód, może trochę ignorowany, ale również ważny. Mowa oczywiście o satysfakcji z opanowania nowej umiejętności, jaką z pewnością jest nauczenie się języka angielskiego od podstaw.

O ile młodsze pokolenia Polaków mogą nie całkiem odczuwać korzyść tego typu, wszak angielski towarzyszy im od najmłodszych lat, o tyle nieco starsze osoby z pewnością będą dumne same z siebie z takiego obrotu sprawy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close