Szkolenia i praca

Jak wygląda kurs na uprawnienia gazowe?

Uprawnienia gazowe SEP umożliwiają skuteczne wykonywanie pracy na stanowisku eksploatacji lub dozoru sieci i urządzeń gazowych. Uprawnienia te oznaczane są symbolem G3 i przyznawane są przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które zajmuje się także przyznawaniem uprawnień w kategorii elektroenergetycznej (G1) oraz cieplnej (G2).

Dlaczego warto mieć uprawnienia gazowe G3?

Zdecydowana większość osób zatrudnionych na stałe w przemyśle posiada uprawnienia SEP G1 lub G2, jednak nie wszyscy decydują się na poszerzenie swoich kompetencji o prawa gazowe. Tego rodzaju kwalifikacje pozwalają na nadzór oraz na eksploatację instalacji i sieci gazowych, dzięki czemu posiadający je pracownik może podejmować się zleceń innego rodzaju. Poszerzenie kompetencji własnych lub kompetencji pracowników jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zdobywać większą liczbę zamówień. Warto wspomnieć przy tym, że wzrost zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami przekłada się na rosnącą liczbę domowych instalacji gazowych. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na fachowców, którzy znają się na tego rodzaju systemach.

Uprawnienia gazowe cena kursu

Charakteryzująca uprawnienia gazowe cena nie jest szczególnie wysoka, szczególnie, jeżeli wziąć pod uwagę ogrom materiału, który zostanie przyswojony przez uczestnika kursu. W kursie można wziąć udział indywidualnie, jednak przedsiębiorcy mogą postarać się o zamknięty kurs, w którym udział wezmą jedynie pracownicy danej firmy. Warto dbać o kompetencje swoich pracowników, ponieważ przełoży się to na większe zyski w przyszłości. Do kursu może podejść każda osoba pełnoletnia, która posiada wykształcenie podstawowe. Nie jest konieczne posiadanie wykształcenia kierunkowego w zakresie gazownictwa.

Kurs na uprawnienia gazowe G3

W skład kursu na uprawnienia gazowe wchodzą różnego rodzaju moduły, które odpowiadają między innymi za znajomość budowy, obsługi oraz zasad konserwacji i remontów sieci gazowych. Kursanci są zobowiązani do zaznajomienia się z prawem energetycznym, podstawami hydrauliki, elektroniki, ochrony środowiska, a w szczególności BHP i pożarnictwa. Uprawnienia gazowe przyznawane są na okres 5 lat, a po tym czasie można wystąpić o ich przedłużenie. W praktyce uprawnienia gazowe umożliwiają obsługę sieci gazowych rozdzielczych i przesyłowych o ciśnieniu gazu nie wyższym niż 0,5 MPa.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close