Business

Numizmatyka

Zbieranie monet kolekcjonerskich to piękna pasja, która wymaga jednak dużego doświadczenia oraz oczytania. Dzieje się tak, ponieważ istnieje w obrocie wiele podróbek, których praktycznie na pierwszy rzut oka nie da się odróżnić od oryginału. Jednak zanim sklep numizmatyczny otrzyma monetę do sprzedaży, to najpierw musi ona przebyć długą drogę produkcji. Wszystko zaczyna się od przygotowania projektu graficznego, który muszą zaakceptować eksperci. Zazwyczaj jedna moneta jest przygotowywana w kilku wersjach.

Materiały do produkcji

Najpierw wykorzystywana jest plastelina, w której rzeźbiony jest wstępny motyw monety. To właśnie na bazie plasteliny będzie powstawał odlew gipsowy. Zanim się to jednak stanie musi minąć czasami nawet kilkadziesiąt godzin pracy plastyka, który każdy ruch wykonuje z doskonałą precyzją. Jednak w dzisiejszych czasach tradycyjna metoda wykonywania monet jest wypierana przez specjalistyczne oprogramowania, które mogą tworzyć obrazy w wymiarze 3D i nie używają w tym celu modelów gipsowych. Sklep numizmatyczny Warszawa posiada w swojej ofercie bogaty zestaw monet, między innymi pożądane przez wszystkich szelągi lubelskie.

Jak znaleźć sklep z monetami?

Warto pamiętać, że wybierając sklep z monetami koniecznie trzeba najpierw sprawdzić opinie na jego temat. Jeżeli będą pozytywne to nie musimy się martwić sprawdzaniem oryginalności monet na własną rękę. Dobry sklep numizmatyczny warszawa posiada w swojej ofercie monety z okresu Chrztu Polski. Oprogramowanie komputerowe nie musi skanować gipsu, żeby przenieść obraz od razu na elektrodę. Tradycyjna metoda wykorzystuje jednak takie narzędzia jak stemple. Żeby zwiększyć ich wytrzymałość są hartowane, a także polerowane ręcznie. Dodatkowo często pokrywa się je chromem, który zwiększa ich żywotność. Jeżeli posiadamy już stemple, a także krążki, to można je dostarczyć do maszyn tłoczących.

Czas produkcji

Pracownicy obsługujący takie maszyny potrafią wybić nawet 750 monet obiegowych w ciągu minuty. Przy użyciu takich maszyn powstają również monety kolekcjonerskie. Wymagają one jednak więcej czasu, ponieważ maszyna musi uderzyć trzy, a nawet czasami cztery razy. Monety obiegoowe są natomiast wybijane jednym uderzeniem maszyny. Warto pamiętać, że monety są ściśle kontrolowane na każdym etapie produkcji. Dostęp do hali produkcyjnej posiadają tylko osoby nadzorujące oraz osoby pracujące na produkcji. Dodatkowo przeprowadzana jest kontrola osobista przed wejściem do niektórych pomieszczeń.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close