Wyposażenie firmy

Paletowa logistyka

Palety to podstawowy podzespół w transporcie i składowaniu towarów przemysłowych. Dotychczas na rynku dominowały palety drewniane. Jednakże na przestrzeni ostatnich lat trend ten odwraca się i drewno jest stopniowo eliminowane na rzecz konstrukcji jaką są palety z tworzywa sztucznego.

Palety z tworzywa

W ostatniej dekadzie nastąpił ogromy spadek używalności palet drewnianych na rzecz palet z tworzyw sztucznych. Działo się tak ze względu na istotne przewagi plastiku nad drewnem. Przede wszystkim Palety z tworzywa sztucznego są dużo trwalsze od drewna i jest możliwość ich recyklingu a co ważniejsze są lżejsze. Właśnie waga i brak nasiąkliwości sprawia, że w transporcie eksportowym plastik gra kluczową rolę, pozwalając przewozić koleją, okrętem czy tirem ilość towarów większą niż na paletach drewnianych.

Palety plastikowe stworzone są w oparciu o standaryzowane modele. Najpopularniejszym są Europalety o wymiarach 1200 mm x 800 mm. Inne rodzaje palet to palety ISO o rozmiarach 1200 mm x 1000 mm oraz półpalety 800 mm x 600 mm. Europalety i palety ISO powinny być produkowane w oparciu o licencję EPAL oraz atest PZH. Na rynku dostępne są także liczne palety specjalistyczne pozbawione jednolitych parametrów wymiarowych, posiadające określone przeznaczenie i konstrukcję.

Specjalistyczne palety

Przykładem palet specjalistycznych są palety antystatyczne. Są to palety ultralekkie, wykonane ze specjalnych tworzyw ESD. Palety tego typu stworzone są do transportu elektroniki i przewodzą prąd elektryczny. Dlaczego? Wyroby elektroniczne przy dużym tarciu z plastikiem mogłyby wytworzyć iskrę lub inny czynnik generujący pożar. Dla bezpieczeństwa ładunku stosuje się więc palety przewodzące w niewielkim zakresie prąd co pozwala bezpiecznie przewieźć elektronikę. Dodatkowo bardzo niska masa własna samych palet pozwala przewieźć dużo większą ilość towaru niż przy tradycyjnych paletach.

Innym typem palet specjalistycznych są palety dla przemysłu spożywczego. Wytwarzane są one ze specjalnych typów plastiku polietylenowego lub polipropylenowego wyposażonego w powłokę neutralną w kontakcie z żywnością. Takie palety mają też konstrukcję z ograniczoną liczbą załamań czy podzespołów wgłębnych co ułatwia mycie i doczyszczanie palet i zapewnienie im należytej higieny, wymaganej przy kontakcie z transportem spożywczym.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close