Usługi dla firm

Jak otworzyć firmę transportową?

Transport towarów w zakresie przewoźnictwa to działalność regulowana, a to znaczy, że chcąc zająć się przewozami krajowymi należy uzyskać odpowiednią licencję. Jak przygotować się do prowadzenia działalności transportowej?

Czego oczekuje klient?

Przewozy krajowe polegają na transporcie towarów, które mają bardzo różnorodne gabaryty i ciężar. Należy pamiętać, że można przewozić towary neutralne, ale również ponadnormatywne. Ważną gałęzią transportu są również Przewozy krajowe towarów chłodzonych, sypkich, płynnych, gazowych czy niebezpiecznych. Do każdego z tych rodzajów transportu przedsiębiorca musi mieć odpowiednie zaplecze. Dostosowane samochody, możliwość załadunku, przeładunku czy nawet magazynowania towarów.

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi dobrze się zastanowić jaki rodzaj towarów będzie transportował. Często jest to uzależnione od możliwości finansowych firmy, która jest w stanie nabyć odpowiednie samochody i urządzenia.

Jak otworzyć firmę transportową?

Firma transportowa jest działalnością regulowaną. Oznacza to, że przedsiębiorca musi zdobyć niezbędne zezwolenia. Wniosek o wydanie zezwolenia należy złożyć do starostwa lub Głównego Inspektora Transportu Drogowego (licencja wspólnotowa).

Przedsiębiorca musi spełniać określone wymagania, by otrzymać licencję. Przede wszystkim firma musi mieć realną siedzibę, cieszyć się dobrą reputacją, posiadać odpowiednią zdolność finansową oraz wymagane kompetencje zawodowe.

Kierowca pracujący w firmie przewozowej również musi spełniać określone wymagania. Musi mieć ukończony odpowiedni wiek w zależności od kategorii prawa jazdy, którym się posługuje, nie ma przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy, przeszedł pomyślnie badania psychologiczne, uzyskał kwalifikacje wstępną oraz ukończył szkolenia okresowe.

Przewozy krajowe towarów to dziedzina gospodarki, która ma przyszłość przed sobą. Jest to dobry pomysł na nowy biznes. Trzeba jednak pamiętać, że jest to biznes bardzo trudny, który wymaga sporego zaplecza finansowego.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close