Szkolenia i praca

Uprawnienie SEP – co to jest?

Bardzo często, kiedy chodzimy na rozmowy kwalifikacyjne, słyszymy pytanie o uprawnienia SEP. Nie każdy musi od razu orientować się, co to są uprawnienia SEP Co to jest, za chwilę zostanie wyjaśnione.

Uprawnienie SEP elektroenergetyczne

Uprawnienie SEP inaczej nazywane uprawnieniem sepowskim, są to poświadczone przez urząd kwalifikacje do eksploatacji i obsługi różnego rodzaju instalacji związanych z przesyłem energii. Wbrew pozorom uprawnienie sep, nie dotyczy tylko i wyłącznie instalacji elektrycznych.

Uprawnienia SEP dzielimy na trzy główne kategorie, są to G1, G2 oraz G3. “G1? G2? G3? Uprawnienia SEP co to jest?” Są to również częste pytania. Uprawnienia SEP:

– G1 – uprawniają do eksploatacji oraz obsługi instalacji elektroenergetycznych,
– G2 – służą do obsługi i eksploatacji instalacji ciepłowniczych,
– G3 – służą do obsługi i eksploatacji instalacji gazowych.

W jaki sposób uzyskać uprawnienia?

Aby uzyskać uprawnienia, należy przede wszystkim złożyć wniosek o odbycie szkolenia. Następnie takie szkolenie należy odbyć, a po szkoleniu musimy pozytywnie zdać egzamin, przed niezależną komisją. Tylko w takiej sytuacji możemy mówić o tym, że mamy uprawnienia “sepowskie”

Posiadając uprawnienia, możemy ubiegać się o pracę, mając zdecydowanie większą pewność jej zdobycia. Jeśli natomiast mamy już posadę, to możemy być spokojniejsi o jej utrzymanie. Najbardziej wartościowe dla pracodawców, są osoby, które mają uprawnienia łaczone np. G1 i G3. Wówczas pracownik taki jest wart przynajmniej dwukrotnie. Za wzrostem kwalifikacji przeważnie idzie również wzrost wynagrodzenia.

Czy zdobycie uprawnień “sepowskich” jest trudne

Czy zdobycie uprawnień “sepowskich” jest trudne, jest pytaniem dość względnym. Równie dobrze możemy porównać to do pytania, czy matematyka jest trudna. Dla jednego będzie trudniejsza, dla innego będzie łatwiejsza. Pamiętać należy, że większość z nas byłaby w stanie uprawnienia takie uzyskać.

Szkolenie SEP Materiały

Szczególnie pomocne obecnie w uzyskaniu uprawnień SEP, są szeroko dostępne materiały, dzięki którym możemy z powodzeniem ukończyć szkolenie SEP Materiały takie są bardzo często w formie audio lub wideo, dzięki czemu przyjmują bardzo łatwostrawną formę.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close