Business

Zasady bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie

Po wypadkach w pracy najwięcej mówi się w odniesieniu do przedsiębiorstw produkcyjnych, to tam statystycznie zdarza się najwięcej wypadków. Najbardziej medialne są za to wypadki na przykład w górnictwie, a także w branży motoryzacyjnej. Prawda jest jednak taka, że wypadek może zdarzyć się wszędzie, ponieważ jest to zdarzenie nagłe, którego nie da się przewidzieć.

Kierowanie ludźmi

W dużych korporacjach sprawy organizacyjne związane z pomocą poszkodowanym osobom a także zabezpieczeniem miejsca wypadku są sformalizowane. Zazwyczaj na każdym piętrze znajduje się lista osób, które są przeszkolone do udzielania pierwszej pomocy. Takie osoby wcześniej przechodzą szczegółowy kurs, są to osoby wcześniej wyznaczone, a nieprzypadkowe. W małych firmach sytuacja może wyglądać nieco gorzej. Czasami zdarza się, że właściciel w ogóle lekceważy kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Oczywiście nie chodzi o to, aby wszędzie widzieć możliwość wypadku, trzeba jednak mierzyć siły na zamiary i patrzeć na świat realnie. Bhp dla pracodawców to kurs obowiązkowy dla każdego szefa i właściciela firmy i trzeba go przejść. Szkolenie bhp dla kierowników ma za zadanie nauczyć kierownika bezpiecznie prowadzić zespół przez codzienne zadania w miejscu pracy. Kursy bhp dla pracodawców są obowiązkowe i nie ma od nich ucieczki. Szkolenie bhp dla kierowników pozwala kierować ludźmi bezpiecznie.

Wiedza do odświeżania

Można wyobrazić sobie jak wyglądałby świat gdyby kursy BHP były nieobowiązkowe i ich zrealizowanie zależałoby tylko od dobrej woli pracowników i pracodawców. Najprawdopodobniej wiele osób kompletnie zlekceważyłoby kwestię bezpieczeństwa w pracy. Można oczywiście bronić się w ten sposób, że sam kurs BHP przecież w niczym nie pomoże, że można przejść kurs, a i tak nie posiadać odpowiednich umiejętności. Trzeba jednak powiedzieć sobie jasno i wyraźnie, że przebrnięcie przez kurs BHP, wysłuchanie wszystkich wykładów i rzetelne i solidne przygotowanie się do testów, a także dobra wola, aby w razie wypadku pomóc poszkodowanemu i zabezpieczyć miejsce pracy, to naprawdę cenne umiejętności. Tak naprawdę podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy a także zasady udzielania pierwszej pomocy powinni znać wszyscy ludzie. Szkolenie bhp dla kierowników to podstawa, którą potem można rozbudować. Kursy bhp dla pracodawców to umiejętności, które trzeba odnawiać.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close