Usługi dla firm

Zawiłe kwestie związane z fakturami

Własna działalność gospodarcza to duże wyzwanie ale też wiele emocji, silnych wrażeń, możliwość rozwoju osobistego i zapewnienie sobie dobrej przyszłości. Dzięki własnemu biznesowi można zostać szefem i zarządzać ludźmi, to zaś wpłynie na prestiż społeczny i sukces zawodowy. Nie ma się więc czemu dziwić, że tyle osób decyduje się na otwarcie biznesu.

Wystawianie faktur

Praktycznie w każdej branży usługowej sprzedawca wystawia faktury za usługi i towary przez siebie oferowane. Faktury te są dokumentem sprzedaży, zawierają wiele istotnych danych, które mogą się przydać w różnych sytuacjach.

Wystawianiem faktur zwykle zajmuje się dział księgowy. W każdej firmie taki dział powinien się znaleźć. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wystawiona faktura musi zostać poprawiona. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy zawiera ona istotne błędy w podanych danych lub zmieniły się warunki oferowanej usługi czy sprzedawanego towaru.

Faktura korygująca

W sytuacji, gdy faktura musi zostać poprawiona, wystawia się fakturę korygującą. To specyficzny dokument księgowy, który jest wystawiany przez sprzedawcę. Głównie wystawia się ją, gdy zmieniła się wysokość podatku Vat lub gdy doszło do pomyłki w cenie, danych osobowych, kwocie podatku czy stawce.

Faktura korygująca może zostać wystawiona w sytuacjach, gdy po wystawieniu faktury na towar lub usługę klient otrzymał zniżkę, rabat, upust lub w całości zwrócił zamówiony towar lub w innych sytuacjach ujętych w ustawie o podatku Vat z stycznia 2014 roku.

Co powinna zawierać fakturka korygująca?

Na fakturze korygującej muszą się znaleźć bardzo istotne dane. Przede wszystkim musi się na niej znaleźć napis Faktura korygująca lub korekta. Następnie należy na niej umieścić dane identyfikujące fakturę takie jak datę jej wystawienia i numer dokumentu.

Kolejne istotne informacje, które w tym miejscu muszą być ujęte to dane oryginalnej faktury, do której odnosi się korekta, przyczynę wykonania korekty, kwota na jaką jest wystawiana korekta i prawidłowa treść korygowanej pozycji na fakturze. Są nawet specjalne programy, które służą do wystawiania zwykłych faktur i faktur korygujących. Warto się nimi wspomóc, jeśli prowadzi się własną działalność gospodarczą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Afaktury.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close