Technologia

Co dają audyty energetyczne?

Audyty energetyczne pozwalają zorientować się, czy dany budynek spełnia założenia związane z energooszczędnością. Im starsza konstrukcja, tym większa pewność, że obiekt należy poddać termomodernizacji. Jakie informacje można poznać, kiedy przeprowadza się audyty energetyczne i czy ich założenia mogą faktycznie zmienić wskazane słabe strony budynków?

O czym informują audyty efektywności energetycznej?

Audyty efektywności energetycznej pozwalają poznać, jakie są straty ciepła w danym budynku. Dotyczy to zarówno ciepła, które ucieka z wnętrza, jak i tego, które do niego dociera z zewnątrz. Zatem na podstawie audytu uzyskuje się bilans, który pozwala wysunąć wnioski, czy jest on korzystny, czy też nie.

W razie, gdyby straty ciepła były znaczne, audyty efektywności energetycznej zawierają również informacje na temat tego, jak je zminimalizować. Uwzględnia się nie tylko możliwe prace, jakie należy wykonać, ale także materiały, czy szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia.

Co zmienia audyt efektywności energetycznej?

Audyt efektywności energetycznej z pewnością zmienia podejście do sposobu, w jaki eksploatuje się przestrzeń budynku. Właściciel domu po wykonaniu takiej analizy jest bardziej świadomy tego, w jaki sposób dochodzi do utraty ciepła i co można zrobić, by temu zaradzić.

Trzeba jednak też pamiętać o tym, że sam audyt efektywności energetycznej fizycznie niczego nie zmienia. Jest natomiast wskazówką dla właścicieli budynków, by zwrócili uwagę na ewentualne ostrzeżenia, jakie on ze sobą niesie. Prace termomodernizacyjne przeprowadza się już w swoim własnym zakresie, korzystając z prywatnych środków, kredytu, bądź państwowego dofinansowania.

Dlaczego audyty energetyczne mają znaczenie?

Audyty energetyczne są istotne, ponieważ dzięki nim właściciel budynku dokładnie wie, czy jego obiekt zalicza się do energooszczędnych konstrukcji, czy też nie. Ma to znaczenie zarówno w codziennym użytkowaniu, jak też wtedy, gdy pojawi się zamysł, by taki budynek sprzedać. Dom, który zapewnia dobrą oszczędność energii i niskie straty ciepła nie tylko cieszy się większym zainteresowaniem, ale również można uzyskać za niego atrakcyjną cenę.

Ponadto audyty energetyczne przydają się zawsze wtedy, gdy właściciel domu stara się o wsparcie finansowe. Bardzo często taki dokument jest wówczas potrzebny do oszacowania faktycznego zapotrzebowania na środki pieniężne.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close