Technologia

Jak wybrać ekran dotykowy dla swojej firmy?

Ekrany dotykowe są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Mają wiele zalet, jedne są bardziej oczywiste, inne mniej. Są istotne cechy, ale dotyczą one każdego ekranu i nie biorą pod uwagę indywidualnych parametrów, a to właśnie te decydują o jakości urządzenia.

Jakie cechy są ważne przy wyborze ekranu dotykowego?

Przed zakupem tego urządzenia należy dobrze się zastanowić, jakie funkcje ma spełniać. Każda branża charakteryzuje się czymś innym, dlatego należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pomogą podjąć odpowiedni wybór. Kluczowym pytaniem jest, jak często monitor będzie używany oraz do czego będzie służył. Pomaga to wybrać podstawowe parametry, które ekran musi spełniać. Równie ważną kwestią jest to, gdzie ekran będzie umieszczony, aby przewidzieć, na jakie niekorzystne warunki i ewentualne uszkodzenia będzie narażony. Ważne jest także, ile osób będzie korzystało z ekranu i czego będzie do tego używać — palca czy rysika.

Ekran dotykowy — pojemnościowy czy rezystancyjny?

W przemyśle najczęściej spotykane są dwa typy ekranów dotykowych. Pierwsze z nich to ekrany dotykowe pojemnościowe. Ekran pojemnościowy działa w taki sposób, że dotknięcie górnej warstwy sprawia, że układ elektrod zmienia swoją pojemność. Ten typ monitora świetnie sprawdzi się w interfejsach, gdzie trzeba dotykać w kilku miejscach jednocześnie. Ponadto jest odporny na działanie zakłóceń elektrycznych, co jest istotne podczas prac precyzyjnych. Ekrany rezystancyjne również są bardzo popularne i mają wiele zalet. Przede wszystkim są energooszczędne oraz tanie w produkcji. Posiada dodatkową warstwę, dzięki której nie osadza się na nim brud i kurz, więc może dobrze się sprawdzić na halach produkcyjnych.

Co jest jeszcze ważne monitorach dotykowych stosowanych w przemyśle?

Sposób ich montażu. Jest to kwestia ważna i powiązana ze sposobem obsługi takiego monitora. Wybór sposobu montażu zależy od rodzaju pracy, która ma być na nim wykonywana. Ekrany dotykowe do zabudowy najczęściej stosowane są jako panele sterujące HMI, więc świetnie się sprawdzi w fabrykach.Ekrany dotykowe wolnostojące raczej nie są zalecane do hal produkcyjnych. Łatwo można je przewrócić, nawet jeśli zostałyby przytwierdzone do ziemi. Jest to lepsze rozwiązanie do zastosowania w placówkach usługowych.

Ekrany dotykowe dostępne są w ofercie Unisystem.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close