Usługi dla firm

Czy każdy pojazd może służyć do przewożenia osób?

Przewóz osób to usługa, którą może wykonać firma posiadająca określone prawem pozwolenia i licencje. Warunkiem koniecznym jest także posiadanie floty – nowoczesnej, sprawnej technicznie, komfortowej. Jakimi pojazdami można przewozić ludzi? Czy każdy pojazd nadaje się do tego celu?

Przewóz osób – zasady podstawowe

Sposób realizowania transportu drogowego ludzi opisany jest w ustawie Prawo o ruchu drogowym. W zgodzie z tym aktem pojazdem można przewozić taką liczbę osób, jaka jest określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Organizator przewozów przed rozpoczęciem działalności musi zdobyć licencje na transport drogowy. Inne licencje i pozwolenia dotyczą przewozu na terenie RP, inne poza jej granicami. Licencje określają także rodzaj pojazdów, jakimi usługa będzie wykonywana.

Jak uzyskać licencję na transport osób?

Przedsiębiorca planujący świadczenie usług przewozu osób musi być osobą niekaraną – przed wydaniem licencji w starostwie powiatowym kwestię tę zweryfikują urzędnicy na podstawie załączonego do wniosku wypisu z Krajowego Rejestru Karnego.

Właściciel firmy przewozowej powinien także legitymować się kompetencjami zawodowymi niezbędnymi do organizowania transportu. W praktyce bardzo ważną sprawą jest także to, aby wysokie kompetencje zawodowe posiadali kierowcy zatrudnieni w firmie.

Przewóz osób – na co zwrócić uwagę przy wyborze przewoźnika?

Ogłoszeń o przewozach osób w Internecie jest bez liku. Klienci zazwyczaj poszukują firm oferujących najniższą cenę. Jednak czy na pewno powinien być to podstawowy wyznacznik naszego wyboru?

Przewożenie osób musi odbywać się przede wszystkim w warunkach bezpiecznych, a to, obok kompetencji kierowców, w znacznym stopniu zależy od stanu floty. Klienci powinni decydować się na usługi wykonywane samochodami w miarę nowymi, posiadającym nowoczesne systemy bezpieczeństwa.

Przy przewozach na znaczne odległości istotny jest także poziom komfortu – wyposażenie w klimatyzację, ogrzewanie, gniazda USB, sieć wi-fi, ekspres do kawy, lodówkę, dużą przestrzeń bagażową, wygodne i dobrze wyprofilowane fotele powinno być już standardem we wszystkich pojazdach transportujących ludzi.

Wybierając usługodawcę nie zapomnijmy sprawdzić, czy transport osób planowany przez firmę jest ubezpieczony.

Door to door – usługa szyta na miarę

Przewóz osób organizowany w ramach usług różni się od przewozu zbiorowego nie tylko brakiem sztywnego rozkładu jazdy, ale także możliwością dopasowywania sposobu wykonania usługi do potrzeb klienta.

W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem klientów cieszy się usługa door to door – spod drzwi do drzwi, lub inaczej z adresu na adres. Przewoźnik zabiera pasażerów spod ich domu i wysadza pod adresem wskazanym w umowie przewozu. Taki sposób transportu pozwala oszczędzić czas na dojazd na przystanek oraz siły wkładane w noszenie bagażu.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close