Kariera

Czy pracodawca może przeprowadzić kurs BHP online?

Na początku, czyli od razu po podjęciu pracy i później, okresowo, każdy pracownik musi przejść szkolenie BHP. Jest to obowiązek określany ustawą, podobnie zresztą jak jego zakres tematyczny i pod kątem zawartości merytorycznej. Czy można przeprowadzić szkolenie BHP przez Internet czy jest to możliwe wyłącznie stacjonarnie?

Kurs BHP online w świetle przepisów

Przepisy prawa dopuszczają możliwość, by odbywał się w firmie kurs BHP online. Jednakże dotyczy to wyłącznie osób, które pracują na niektórych stanowiskach. Jeśli chodzi o robotnicze szkolenie BHP kurs musi odbywać się stacjonarnie. Ci pracownicy nie mogą skorzystać ze szkolenia w formie elektronicznej.

Szkolenie bhp przez internet jest uważane za samokształcenie kierowane. Ustawodawca przewidział kilka form szkoleń BHP. Jest to instruktaż, kurs, seminarium i właśnie samokształcenie kierowane. Oznacza to, że niektórzy pracownicy mogą posiąść wiedzę z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy za pomocą przygotowanych wcześniej materiałów przez osoby, które spełniają wymagania dotyczące wykładowców.

BHP kurs online – czy warto

Organizacja kursu BHP online ma bardzo wiele zalet. Tak naprawdę takie rozwiązanie może się sprawdzić w wielu sytuacjach. Czasami to jedyny sposób, by w szkoleniu mogli uczestniczyć wszyscy pracownicy – może okazać się, że są po prostu rozproszeni w różnych miejscach i zebranie ich wszystkich nie jest możliwe.

Szkolenie BHP przez Internet z pewnością jest rozwiązaniem tańszym i znacznie wygodniejszym. Odchodzi bowiem koszt wynajęcia lub zorganizowania sali wykładowej czy konferencyjnej. Kurs tego rodzaju może być prowadzony przez specjalistów zewnętrznych – ekspertów w dziedzinie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, którzy przygotują materiał w sposób maksymalnie przystępny, tak by każdy uczestnik kursu mógł z nich skorzystać.

Organizacja szkolenia BHP to obowiązek, który spoczywa na barkach każdego właściciela firmy. Takie szkolenie musi odbyć każdy pracownik, zarówno fizyczny, jak i umysłowy, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Nie powinno się tego zaniedbywać – w końcu jest to jeden z czynników, dzięki którym zwiększa się ogólne bezpieczeństwo pracowników na stanowisku i w miejscu wykonywania pracy.

Powiązane wpisy

Check Also

Close
Back to top button
Close