Uncategorized

Czym dokładnie jest system andon i gdzie się go stosuje?

Nie wszyscy mają świadomość, że andon po japońsku oznacza sygnalizator. System andon w najprostszym możliwym ujęciu jest narzędziem umożliwiającym szybkie i efektywne informowanie o defektach wykrytych podczas produkcji. Koniecznie należy również zaznaczyć, że wspomniane narzędzie jest także zaliczane do istotnych składowych lean production.

Jakie są cechy charakterystyczne systemu andon?

Warto wiedzieć, że system andon można bez żadnego problemu zaliczyć do form wizualnego zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości wykrytych podczas danego procesu produkcyjnego. Najbardziej istotnym narzędziem omawianego systemu jest tablica świetlna zaprogramowana tak, by mogły być wyświetlane praktycznie wszystkie ważne kwestie. W momencie, gdy dany pracownik zgłosi błąd, nie tylko tablica zacznie świecić, ale również będą wydobywały się z niej dźwięki.

Wspomniane wcześniej narzędzie pozwala na określony czas wstrzymać proces produkcyjny, by możliwe było wyeliminowanie defektu. Jest to oczywiście niezwykła oszczędność materiałów produkcyjnych. W rezultacie ogranicza straty, które mogłyby powstać, gdyby dany błąd nie był skorygowany.

Na czym dokładnie polega proces wdrażania andon, a także gdzie się go stosuje?

Omawiany system w zdecydowanej większości przypadków stosowany jest w firmach produkcyjnych, które działają na szeroką skalę. Godny uwagi jest fakt, że andon musi być wdrażany stopniowo. Najpierw musi być oczywiście stosowana wersja testowa oprogramowania. Dopiero w momencie, gdy wszystko będzie przebiegało prawidłowo, można podjąć decyzję o wdrożeniu pełnej wersji.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ostateczna decyzja o użyteczności andon, a także jego wdrożeniu musi zostać podjęta przez zarząd przedsiębiorstwa. Rekomendowane jest uwzględnienie raportu z działalności systemu andon w testowej wersji.

Czy wdrożenie systemu andon jest drogie?

Wdrożenie systemu andon jest drogie. Nie wystarczy bowiem tylko i wyłącznie zainstalować tablice, ale również trzeba je właściwie zaprogramować. Powinny zostać także wzbogacone o aplikacje, których zadaniem jest usprawnienie pracy całego systemu.

Należy pamiętać, że stosowane są dwie wersje omawianego systemu, czyli testowa oraz właściwa. Wpływa to oczywiście na wydłużenie pracy związanej z zainstalowaniem andon. Z systemu przeważnie korzystają bardzo duże przedsiębiorstwa produkcyjne dysponujące potrzebnymi środkami pieniężnymi.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Signalo

Back to top button
Close