Technologia

Na czym dokładnie polega kompensacja energii biernej?

Warto mieć świadomość, że kompensacja mocy biernej katowice umożliwia nie tylko zmniejszenie współczynnika mocy, ale również poprawienie trwałości danej sieci. Koniecznie należy również zaznaczyć, że bardzo duża ilość wytworzonej mocy biernej będzie miała przełożenie na znacznie większy rachunek za energię elektryczną.

Czym jest kompensacja energii biernej?

Należy wiedzieć, że znaczna większość odbiorników prądu przemiennego pobiera zarówno energię czynną, jak i bierną z sieci elektroenergetycznej albo z innych źródeł zasilających. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że pierwsza z wymienionych energii jest przetwarzana nie tylko i wyłącznie na pracę użyteczną, ale również ciepło strat.

Z kolei energia bierna nie wykonuje żadnej pracy. Jest jednak konieczna do właściwego działania bardzo dużej liczby odbiorników energii elektrycznej. Przykładem mogą być silniki lub transformatory. Warto wiedzieć, że moc bierna jest to miara energii, która pulsuje między elementem indukcyjnym oraz pojemnościowym danego odbiornika, a źródłem energii elektrycznej. Trzeba podkreślić, że będzie ona zdecydowanie obciążała źródło prądu, co oczywiście przyczynia się do dodatkowych strat ciepła.

Jakie możemy wyróżnić typy kompensacji?

Kompensacja energii biernej indywidualna, będzie dotyczyła tylko pojedynczych odbiorników indukcyjnych. Nie może tym samym służyć kompensacji całej sieci. Należy mieć świadomość, że zastosowanie wspomnianej metody będzie ograniczało się tylko do zrównoważenia mocy biernej większych odpływów indukcyjnych. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że do tego rodzaju kompensacji przeważnie wykorzystuje się baterie nieregulowane.

Z kolei grupowa kompensacja mocy biernej katowice będzie dotyczyła poprawienia określonych fragmentów danej sieci. Ponadto dotyczy grupy urządzeń. Doskonałym przykładem mogą być odbiory zasilane z jednej rozdzielnicy. Należy mieć świadomość, że metodę w zdecydowanej większości przypadków stosuje, wykorzystując baterie automatyczne sterowane przez regulatory mocy biernej.

Zadaniem kompensacji centralnej jest natomiast doprowadzenie do uzyskania prawidłowych parametrów danej sieci postrzeganej od strony zasilania. Warto koniecznie zaznaczyć, że metoda nie będzie jednak służyła do właściwego zrównoważenia całej sieci wewnętrznej. Stosuje się w niej bowiem jedno urządzenie kompensacyjne dla całej stacji rozdzielczej czy zakładu.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close