Business

Na czym polega drukowanie sublimacyjne?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się drukowanie sublimacyjne. Tak naprawdę każdy może to wykonać samemu w domu, tylko niezbędny jest odpowiedni sprzęt.

Czym jest druk sublimacyjny?

W dzisiejszych czasach każdy materiał można ciekawie ozdobić, ponieważ umożliwia to nowoczesna technologia. W początkowym okresie kolorowe wzory były dostępne jedynie na wyrobach bawełnianych oraz lnianych. Ale w końcu powstał druk sublimacyjny na tkaninach, który wprowadził prawdziwą rewolucję. Nawet całkowicie syntetyczne materiały można ciekawie uszlachetnić przy pomocy pełnego i kolorowego obrazu. Większość materiałów syntetycznych jest produkowana na bazie poliestru. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu wysokiej jakości wydruku to powinniśmy zastosować druk sublimacyjny na tkaninach. Najwięksi producenci oraz projektanci codziennie wykorzystują tę metodę. Nie jest to nic skomplikowanego, dlatego nawet mało doświadczone oraz początkujące osoby nie powinny mieć z tym większych problemów. Należy jednak mieć na uwadze, że atrament, który znajduje się na arkuszu powinien całkowicie wyschnąć. Pierwszym etapem jest naniesienie wybranej grafiki na specjalny papier. Farba, która dostała się na papier zaczyna po chwili twardnieć, dlatego trzeba działać bardzo szybko.

Zalety drukowania sublimacyjnego

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Drukowanie sublimacyjne jest niezwykle wytrzymałe, ponieważ grafiki na koszulkach mogą się utrzymywać nawet przez wiele lat. Można wyróżnić trzy rodzaje druku sublimacyjnego na tkaninach: bezpośredni suchy, bezpośredni mokry oraz pośredni. Pośredni jest stosowany zdecydowanie najczęściej, a do tego jest powszechnie uznawany za najbardziej funkcjonalny. Wybór technologii zależy przede wszystkim od rodzaju materiału. Do wydrukowania podstawowej ilustracji na koszulce powinna wystarczyć drukarka i mała prasa termiczna. Urządzenia są dosyć małe, dlatego można sobie odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Drukowanie sublimacyjne w ostatnich latach jest niezwykle popularne. Ważnym elementem jest także procesor rastrowy, który odpowiada za szybkość drukowania oraz odwzorowanie kolorów. Niezbędna jest także prasa termiczna, która powinna być wysokiej jakości. System zmniejszający ciśnienie jest stosowany w nowoczesnych modelach prasy.

Powiązane wpisy

Check Also

Close
Back to top button
Close