Wyposażenie firmy

Plan zagospodarowania przestrzennego – niezbędny dokument przy zakupie działki inwestycyjnej

Inwestowanie w nieruchomości od dłuższego już czasu kusi wiele osób. Zakup działki inwestycyjnej to interesujący pomysł, trzeba jednak pamiętać, że kupując grunty trzeba zaznajomić się z wieloma rzeczami. O czym trzeba wiedzieć kupując działkę inwestycyjną?

Co nam powie plan zagospodarowania przestrzennego?

Działki inwestycyjne często znajdują się na obrzeżach miasta. Kupno gruntów rolnych, które następnie inwestor przekształci w działki budowlane to często bardzo korzystne finansowo przedsięwzięcie. Trzeba jednak pamiętać, że również bardzo ryzykowne.

Wybierając działkę inwestycyjną należy w pierwszej kolejności zorientować się jakie budynki można postawić w tym rejonie. Takie informacje znajdziemy w planie zagospodarowania przestrzennego.

Plan zagospodarowania przestrzennego określa jakie inwestycje mogą powstać w danym rejonie, jaki ma być minimalny metraż działki oraz ile kondygnacji mogą mieć budynki.

Działka inwestycyjna pod zabudowę deweloperską musi zostać bardzo dokładnie sprawdzona, gdyż plan zagospodarowania przestrzennego może określać nawet konkretne rodzaje zabudowy. Może okazać się, że mimo iż inwestor zaplanował budowę szeregowców taki rodzaj zabudowy jest zabroniony. Wtedy inwestycja okaże się dużym problemem.

Brak planu zagospodarowania przestrzennego – i co teraz?

Z działki inwestycyjnej, która nie posiada MPZP nie trzeba od razu rezygnować. Wystarczy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy do urzędu miasta lub gminy, gdzie uzyskamy decyzje o warunkach zabudowy, która wydaje prezydent miasta, burmistrz lub wójt.

Warto wiedzieć, że wydając decyzję o warunkach zabudowy urząd miasta zwraca uwagę na zabudowę sąsiednich działek. Można być pewnym, że na osiedlu domków jednorodzinnych inwestor otrzyma zgodę na wybudowanie szeregowców czy innych domków jednorodzinnych. Nie dostanie raczej zgody na postawienie dużego budynku wielorodzinnego. W rejonie, w którym jest wiele budynków wielorodzinnych najprawdopodobniej inwestor będzie mógł postawić kolejny blok.

Wybór działki inwestycyjnej to trudne zadanie, któremu warto poświęcić wiele uwagi. Koniecznie trzeba pamiętać, że niezbędnych informacji należy szukać w dokumentach, a nie u sprzedającego. Bardzo często sprzedający nie ma dostatecznej wiedzy, by poinformować rzetelnie kupującego.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close