Kariera

Z czym można się spotkać w zawodzie opiekunki do osób starszych?

W niemalże wszystkich miastach Polski funkcjonują instytucje takie jak domy seniora, domy spokojnej starości, domy opieki. Mogą w nich znaleźć miejsce osoby starsze, często zniedołężniałe, schorowane, z demencją i innymi problemami. Zdarza się, że tacy seniorzy są samotni, ich rodzina nie żyje, nie istnieje bądź się od nich odwróciła.

Pomocny personel

Kimś bardzo bliskim, zastępującym niemalże rodzinę jest Opiekunka do osoby starszej. W domach opieki starsi ludzie bywają niekiedy samotni, brakuje im towarzystwa krewnych i znajomych, więc opiekun (nawet jeśli muszą dzielić się nim z innymi) stanowi namiastkę kogoś z rodziny.

Profesjonalne opiekunki do osób starszych muszą łączyć typowe obowiązki zawodowe ze świadczeniem psychologicznego wsparcia dla potrzebujących seniorów. Często brakuje czasu, by zająć się wszystkimi tak, jak tego potrzebują, szczególnie w tych większych domach opieki.

Pewnym rozwiązaniem są dyżury, ale jedynie w małych instytucjach można pokusić się o zatrudnienie osobnych opiekunek dla każdego z podopiecznych. Wszędzie indziej doświadcza się walki z czasem. Najtrudniej jest, jeśli jednocześnie trzeba zajmować się leżącymi, sparaliżowanymi nierzadko seniorami i tymi, którzy są jeszcze dość aktywni.

Koordynowanie zajęć dla seniorów

Często opiekunka do osoby starszej jest przede wszystkim kimś, kto rozmawia, wspiera i chce spędzać czas z seniorem. Starość nie zawsze bywa łaskawa i niestety spora część podopiecznych w domach seniora ma mniej lub bardziej poważne kłopoty z pamięcią i zaburzenia tożsamości. Ich rozmowy z opiekunami bywają chaotyczne, ale mimo wszystko bardzo ich potrzebują.

W domach opieki organizowane są różne zajęcia, które umilają starszym ludziom czas i pozwalają im zachować sprawny umysł. Mogą to być na przykład gry planszowe, układanie puzzli, czy nawet robienie na drutach czy szydełku dla starszych pań, które nie mają problemów ze wzrokiem. Niektórzy oglądają telewizor czy słuchają radia. Można czytać książki, malować, robić zdjęcia. Dostęp do internetu ułatwia nawiązanie kontaktu ze światem, odszukanie bliskich czy znajomych z młodości.

Czasami placówka dysponuje ogrodem lub blisko jest park. Można wybrać się tam pod czujnym okiem opiekunek do osób starszych, w mniejszych lub większych grupach. Opiekunki niekiedy znajdują też czas, by wybrać się na spacer z pojedynczymi podopiecznymi. Wtedy może to być niezłą okazją do rozmowy, zwłaszcza jeśli senior tego potrzebuje.

Powiązane wpisy

Check Also

Close
Back to top button
Close