Usługi dla firm

Jak skutecznie odzyskać należności we Włoszech?

Wiele polskich firm, zwłaszcza z branży logistycznej i transportowej, prowadzi interesy z zagranicznymi kontrahentami. Ze względu na to, że polscy przedsiębiorcy bardzo często zajmują się eksportem do Włoch, niekiedy zdarzają się niekomfortowe sytuacje, w których przedsiębiorca nie może odzyskać należności od kontrahenta włoskiego. W takim przypadku warto zaangażować firmę, która oferuje odzyskiwanie należności Włochy.

Pierwsze kroki windykacji należności we Włoszech

Przed wynajęciem zewnętrznej firmy, której zadaniem jest windykacja włochy, koniecznie jest wezwanie dłużnika do zapłaty należności. Wezwanie to powinno posiadać wskazany termin spłaty, który powinien oscylować pomiędzy 3 a 7 dniami. Ponadto w piśmie tym należy umieścić specyfikację roszczenia, a także informację, że w przypadku braku reakcji od dłużnika, zobowiązanie zostanie przekazane do zewnętrznego podmiotu, którego profesją jest windykacja należności we Włoszech. Koszty obsługi windykacji Włochy ponosić będzie dłużnik. Niekiedy zdarza się tak, że po otrzymaniu wezwania, dłużnik spłaca całe zobowiązanie. W takim przypadku sprawa jest zamknięta. Częściej jednak odnotowuje się sprawy, w których zobowiązany unika spłaty roszczenia, wobec czego wierzyciel musi angażować zewnętrzną firmę, której specjalizacją jest windykacja Włochy.

Sposoby działania windykacji należności we Włoszech

Windykacja należności we Włoszech jest znacznie trudniejsza w porównaniu z innymi krajami europejskimi, ponieważ często włoskie firmy mają bardzo długie płatności zobowiązań. Ponadto system prawny we Włoszech chroni dłużników, wobec czego skuteczne odzyskanie należności może być dość skomplikowane. Warto zatem skorzystać z pomocy firmy, która najczęściej oferuje pomoc włoskich adwokatów. We Włoszech istnieją dwa etapy postępowania windykacyjnego: pozasądowe i sądowe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dla dłużnika pierwszy z nich, bowiem koszty sądowe we Włoszech są bardzo wysokie.

Podsumowując, odzyskanie należności od zagranicznych kontrahentów jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku polskich podmiotów. Przyczyną tego jest nie tylko duża odległość geograficzna, lecz także inny system prawny we Włoszech. Wobec tego niekiedy niezbędne jest zaangażowanie specjalistów, dzięki którym odzyskiwanie należności Włochy jest szybkie i skuteczne.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close