Usługi dla firm

Klucz do rozwoju biznesu

Prowadząc własny biznes zależy nam na jak największym zysku i jak najmniejszych stratach. Aby mieć wszystkie koszty pod kontrolą, warto wykonywać mapowanie procesów biznesowych, co umożliwia rozróżnienie obszarów, które przynoszą odpowiednie zyski, a jakie generują straty. Czym dokładnie jest mapowanie biznesu? Dowiesz się z poniższego tekstu.

Proces mapowania procesów biznesowych

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć chcąc stworzyć mapę procesów biznesowych, jest określenie z jakim problemem boryka się firma bądź jaki dział przedsiębiorstwa ma zostać ulepszony. Tę wiedzę należy następnie zestawić z obecnymi procesami jakie zachodzą w firmie w tym obszarze oraz z oczekiwanymi rezultatami.

Samą mapę procesów biznesowych można nazwać dla zobrazowania schematem blokowym procesów. W prosty sposób wizualizuje się problematykę i przedstawia rozwiązania zagadnień. W wielkim skrócie, wspomniany schemat procesów biznesowych przedstawia ciąg zdarzeń, które wpływają na efekt końcowy.

Kiedy warto dokonać mapowania procesów biznesowych?

Mapowanie procesów biznesowych może okazać się przydatnym narzędziem do rozwiązywania problemu stale rosnących kosztów firmy przy niezmienności jej działania. W momencie, w którym właściciele i pracownicy nie są w stanie określić, na którym etapie prac koszty stale wzrastają, schematyczne przedstawienie całego procesu z rozwiązaniami może ułatwić podjęcie działań mających na celu rozwiązanie problemu.

Kiedy przedsiębiorstwo odbiera sporą ilość reklamacji związanych z produktami, które sprzedaje lub usługami, jakie oferuje i nie jest w stanie dojść do źródła problemu, mapowanie procesów biznesowych może przynieść rezultaty w formie dojścia do przyczyny tych zdarzeń.

Inne problemy, jakie pojawiają się w firmach i wymagałyby profesjonalnego mapowania procesów biznesowych, by móc dojść do źródła problemu to przykładowo zbyt duża rotacja pracowników w krótkim czasie lub brak usystematyzowanego sposobu na realizowanie zleceń.

Zewnętrzna firma wykonująca usługi mapowania

Mapowania procesów biznesowych można dokonać wewnątrz firmy, o ile istnieje wykwalifikowana do tego zadania osoba. Nie warto tworzyć nieprofesjonalnych schematów procesów biznesowych, gdyż istnieje ryzyko pogorszenia stanu rzeczy, uwzględniając nietrafione propozycje rozwiązań.

Zlecając wykonanie schematu procesów biznesowych zewnętrznej firmie mamy pewność, że nasze przedsiębiorstwo jest w stanie pokonać istniejący problem, a także otrzymujemy rozbudowaną analizę działalności. Dzięki mapie procesów biznesowych możemy spojrzeć wewnątrz naszej firmy i rozłożyć jej działania na czynniki pierwsze.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close