BusinessPrawo

Notariusz, czyli zawód zaufania publicznego

Zawód notariusza jest jedną z najstarszych i zarazem najbardziej szanowanych profesji w naszym kraju. Historia tego fachu sięga XIII wieku i choć przez setki lat zdążył on znacznie ewoluować, to nadal wiąże się z ogromnym prestiżem społecznym. Własna kancelaria notarialna jest marzeniem wielu studentów kierunków prawniczych.

Czy każdy może zostać rejentem?

Tak, jeżeli tylko będzie miał w sobie tyle samozaparcia, by uzyskać tytuł magistra nauk prawniczych, odbyć kilkuletnią aplikację i zdać trzyczęściowy egzamin praktyczny. Jak widać zatem droga do uzyskania upragnionego zawodu nie jest prosta, podobnie jak późniejsza praca, którą oferuje kancelaria notarialna. Zakres obowiązków wymaga wszakże nie tylko jednorazowego zdobycia wiedzy kierunkowej, ale także nieustającego dokształcania w kwestii obowiązujących aktualnie przepisów.

Czym zajmuje się notariusz?

Najprościej mówiąc do jego zadań należy sporządzanie różnego rodzaju dokumentów. Kancelaria notarialna jest miejscem, w którym powstają akty, poświadczenia, protokoły, a nawet testamenty i wiele innych pism o mocy prawnej. Nie bez przyczyny mówi się, że rejent jest to zawód zaufania publicznego, na którym spoczywa ogromna odpowiedzialność. Wszakże prawnik zobowiązany jest podczas wykonywania swoich służbowych obowiązków zachowywać bezstronność oraz bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów, a także tajemnicy zawodowej.

Kiedy należy skorzystać z usług kancelarii notarialnej?

Polskie prawo jest skonstruowane w ten sposób, że niektóre czynności wymagają poświadczeń złożonych pisemnie w obecności rejenta. Do takich sytuacji należą między innymi kupno lub sprzedaż nieruchomości, otrzymanie spadku albo zrzeczenie się dziedziczenia, podział majątku wspólnego, przekazanie darowizny i wiele innych. Formalne załatwienie powyższych spraw wyklucza możliwość nieprawidłowej interpretacji przepisów, dzięki czemu zapobiega późniejszym wątpliwościom i ewentualnym sporom sądowym. Każda kancelaria notarialna pobiera za swoje usługi opłaty uzależnione od rodzaju czynności. Na sumę tą składa się, poza kosztami operacyjnymi również taksa, czyli wynagrodzenie prawnika, którego maksymalna wartość jest regulowana przez Ministra Sprawiedliwości.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close