Business

Optymalizacja kosztów energii – to się opłaca

Utrzymanie zyskowności przedsiębiorstwa to bardzo trudna gra, nieustannie trzeba kontrolować koszty, ale nie można zanadto oszczędzać, bo to też zwykle źle się kończy. W ostatnich latach jednym z kosztów, których ceny bardzo wzrosły jest prąd. Warto zatem zweryfikować, czy gdzieś jego zużycie nie jest nadmierne- przy cenach rosnących nawet o 20% rocznie może to dać naprawdę zauważalne oszczędności i to bez ryzyka utraty jakości oferowanych produktów.

Sprawdź co masz na swoim podwórku

Optymalizacja kosztów energii nie zawsze wymaga dużych nakładów pracy czy pieniędzy. Czasem wystarczy odpowiednia dbałość wszystkich pracowników i drobne codzienne gesty. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia edukacja załogi. Tak by pracownicy wiedzieli na co zwracać uwagę, ale przede wszystkim by rozumieli, że nawet takie małe sprawy mogą się przełożyć na wspólny sukces przedsiębiorstwa. Ilość urządzeń w firmie zwykle jest znacząca, wystarczy wyłączać te, które nie są aktualnie używane, oraz informować o wszelkich nieprawidłowościach w działaniu sprzętu. Nie od dziś wiadomo, że uszkodzony sprzęt często ma o wiele wyższy pobór prądu niż powinien.

W procesie optymalizacji kosztów mogą też pomóc służby techniczne. W pierwszej kolejności powinny dbać o to, żeby w przedsiębiorstwie do prądu nie były podłączone nieużywane urządzenia, a te które wykorzystuje się tylko np. w pewnym zakresie godzin powinny mieć instalowane wyłączniki czasowe. Ponadto takie służby powinny okresowo przeglądać urządzenia, dbać o ich dobry stan techniczny, i identyfikować takie które warto byłoby wymienić na nowsze, mniej energochłonne modele.

Warto szukać wsparcia

Służby techniczne w przedsiębiorstwie nie zawsze mają możliwości do przeprowadzenia pełnego audytu energetycznego, czasem nie mają wystarczającej wiedzy, a czasem po prostu narzędzi lub czasu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po wsparcie ze strony specjalistów, takich jak tri energy. Konsultanci takich firm nie tylko analizują energochłonność procesów zachodzących w firmie, ale również przeprowadzają odpowiednie szkolenia oraz pomagają wybrać nowe urządzenia.

Optymalizacja kosztów energii we współpracy z firmą konsultingową jest zwykle o wiele bardziej efektywne, a nie musi być wcale bardzo kosztowne. Takie firmy jak tri energy często sporą część swojego wynagrodzenia opierają o tak zwane success fee, to znaczy, że firma zostanie obciążano pewna częścią kosztów, tylko w przypadku gdy konsultacji wypracują odpowiedni, zapisany w umowie, poziom oszczędności. Do tego pracując z takimi firmami przedsiębiorstwo ma możliwość zmodernizować swoje przedsiębiorstwo korzystając z najnowocześniejszych technologii w zakresie zarządzania sieciami energetycznymi, czy skorzystać z pro-ekologicznych rozwiązań takich jak instalacje fotowoltaiczne.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close