Business

Drukarka kodów kreskowych – funkcje, cechy i rodzaje

W wielu miejscach, gdzie praca opiera się na produktach, dokumentach stosuje się etykiety. Mają one na celu uporządkowanie pewnych spraw i rzeczy. Etykiety, to oznakowanie, które zazwyczaj posiada kod kreskowy. W nim natomiast zawarte są różne ważne informacje. Do tworzenia takich naklejek z kodem służy drukarka kodów kreskowych.

Gdzie najczęściej używana jest drukarka kodów kreskowych?

Bardzo często ten rodzaj urządzenia do tworzenia rozmaitych etykiet swoje zastosowanie ma w wielu sektorach przemysłowych. Tam, bowiem pracownicy mają do czynienia z licznymi produktami, które trzeba odpowiednio oznaczyć, posegregować, a następnie sprzedać.

Drukarki kodów kreskowych są wykorzystywane również w administracji, żeby wszystkie dokumenty były uporządkowane i miały swój numer. Etykiety z kodami kreskowymi używa się także w służbie zdrowia, np. przy oznaczeniu wykonanych badań lub na receptach. Jak widać naklejki drukowane za pomocą drukarek kodów kreskowych, są przydatne i bardzo praktyczne.

Typy drukarek kodów kreskowych

Wyróżnić można dwa rodzaje tych urządzeń. Pierwszy typ to Drukarka kodów kreskowych termotransferowa. Jej działanie opiera się na tym, że do drukowania wykorzystuje się papier naklejkowy oraz taśmę barwiącą, która jest żywiczna, woskowa lub żywiczo-woskowa. Dzięki zastosowanym materiałom można otrzymać dowolny kolor, co pozwala na drukowanie oznaczeń wysokiej jakości.

Drugim typem jest drukarka termiczna. To urządzenie jest bardzo popularne ze względu na to, że wykorzystano w nim głowice drukującą. Dzięki temu korzystając z drukarki, nie musimy się obawiać wysokich kosztów użytkowania. Ta drukarka kodów kreskowych działa na zasadzie zaczerniania papieru pod wpływem temperatury. Stąd zbędne są specjalne tusze, taśmy czy tonery.

Inny podział drukarek do etykiet

Szukając dostępnych modeli drukarek kodów kreskowych, można znaleźć także urządzenia podzielone ze względu na to, w jakim miejscu będą one użytkowane. Najczęściej wyróżnia się tu drukarki przemysłowe (duże firmy produkcyjne), biurkowe (w administracji, służbie zdrowia), mobilne (praca w terenie lub na sali sprzedażowej).

Powiązane wpisy

Back to top button
Close