Szkolenia i praca

Zasady tworzenia dobrego CV

Stworzenie dobrego CV wiąże się ze zwiększeniem szansy na otrzymanie pracy, czy to wymarzonej, czy tymczasowej. Istnieje kilka zasad, których warto się trzymać podczas tworzenia naszego życiorysu pracowniczego. Co wpisać w CV, jak zorganizować dokument graficznie, każde tego typu pytanie znajduje praktyczną odpowiedź.

Zdjęcie i dane osobowe

Z punktu widzenia czysto psychologicznego, warto poświęcić chwilę na wykonanie idealnego ujęcia, które następnie zostanie wykorzystane w CV. Wprawdzie nie należy oceniać wyglądu pracownika, jednak fotografia na której będą dominowały żywe kolory i uśmiech z pewnością przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy. Pracownik uśmiechnięty jednoznacznie kojarzy się z kimś, kto posiada spory zapał do pracy, a to z kolei przekłada się na produktywność. Zdjęcie z uśmiechniętą osobą jest dużo cieplejsze w odbiorze od fotografii utrzymanej w powadze i stonowanej kolorystyce.

Dane osobowe powinny być opisane w jednym miejscu tuż pod zdjęciem. Dzięki temu pracodawca nie będzie czuł zagubienia podczas czytania CV. Dodatkowo warto założyć e-mail, który będzie zawierał imię oraz nazwisko potencjalnego pracownika. Wygląda to bardziej profesjonalnie, niż adres mailowy zawierający login używany w sieci.

Wygląd i przekazywanie informacji

Podczas tworzenia CV, istotne jest nie tylko to co wpisać, ale też w jaki sposób. Czytelne życiorysy nie wywołują frustracji związanej z mozolnym poszukiwaniem informacji. Tworząc CV, warto zwrócić uwagę na schludny minimalizm wyglądu. Informacje powinny być wyodrębnione, przykładowo: Doświadczenie, umiejętności dodatkowe czy dane osobowe.

Warto również zwrócić uwagę na oszczędność słów. Warto wymieniać wszelkie poprzednie stanowiska pracy czy umiejętności specjalne w formie myślników. Krótkie notki są dużo bardziej przejrzyste od formy opisowej, która zajmuje sporo obszaru i wymaga więcej czasu do znalezienia interesującej informacji.

Wytłuszczenia i grafika

Oprócz kompresji informacji do myślników, warto zadbać również o to, by konkretne informacje rzucały się w oczy. Można zastosować powiększenie czcionki w przypadku imienia oraz nazwiska, a także rozpoczynania wątku doświadczenia zawodowego czy umiejętności specjalnych.

Należy zadbać również o przyjemną dla oka wizualną oprawę. Oprócz tego co wpisać w cv, istotne jest również jak to oprawić. Delikatne wyodrębnienia w formie pasków jednego koloru poprawią czytelność życiorysu i pozwolą pracodawcy bezproblemowo odnajdować interesujące informacje.

Powiązane wpisy

Check Also

Close
Back to top button
Close