Usługi dla firm

Czym są systemy RFID?

Systemy RFID (identyfikacja częstotliwości radiowej) to forma komunikacji bezprzewodowej, która obejmuje wykorzystanie sprzężenia elektromagnetycznego lub elektrostatycznego w części częstotliwości radiowej widma elektromagnetycznego w celu jednoznacznej identyfikacji obiektu, zwierzęcia lub osoby.

Jak działają Systemy rfid?

Każdy system RFID składa się z trzech elementów: anteny skanującej, nadajnika-odbiornika i transpondera. Po połączeniu anteny skanującej i nadajnika-odbiornika określa się je jako czytnik RFID lub interrogator. Istnieją dwa rodzaje czytników RFID – czytniki stacjonarne i czytniki mobilne. Czytnik RFID to urządzenie podłączone do sieci, które może być przenośne lub zamocowane na stałe. Wykorzystuje fale radiowe do przesyłania sygnałów, które aktywują znacznik. Po aktywacji tag wysyła falę z powrotem do anteny, gdzie jest tłumaczona na dane.

Transponder znajduje się w samym tagu RFID. Zasięg odczytu tagów RFID różni się w zależności od czynników, w tym typu tagu, typu czytnika, częstotliwości RFID i zakłóceń w otaczającym środowisku lub od innych tagów i czytników RFID. Tagi, które mają silniejsze źródło zasilania, mają również większy zasięg odczytu.

Czym są tagi RFID i inteligentne etykiety?

Tagi RFID składają się z układu scalonego (IC), anteny i podłoża. Część znacznika RFID, która koduje informacje identyfikacyjne, nazywana jest wkładką RFID.

Istnieją dwa główne typy tagów RFID:

Aktywny RFID. Aktywny tag RFID ma własne źródło zasilania, często baterię.

Pasywny RFID. Pasywny tag RFID pobiera swoją moc z anteny odczytowej, której fala elektromagnetyczna indukuje prąd w antenie tagu RFID.Istnieją również półpasywne tagi RFID, co oznacza, że bateria zasila obwody, podczas gdy komunikacja jest zasilana przez czytnik RFID.

W każdym systemie RFID ważną rolę odgrywa wbudowana pamięć nieulotna o małej mocy. Tagi RFID zazwyczaj zawierają mniej niż 2000 KB danych, w tym unikalny identyfikator/numer seryjny. Tagi mogą być tylko do odczytu lub do odczytu i zapisu, gdzie dane mogą być dodawane przez czytnik lub nadpisywane istniejące dane.

Zasięg odczytu tagów RFID różni się w zależności od czynników, w tym typu tagu, typu czytnika, częstotliwości RFID oraz zakłóceń w otaczającym środowisku lub innych tagów i czytników RFID. Aktywne tagi RFID mają większy zasięg odczytu niż pasywne tagi RFID ze względu na silniejsze źródło zasilania.

Inteligentne etykiety to proste znaczniki RFID. Etykiety te mają tag RFID osadzony w etykiecie samoprzylepnej i posiadają kod kreskowy. Mogą być również używane zarówno przez czytniki RFID, jak i kody kreskowe. Inteligentne etykiety można drukować na żądanie za pomocą drukarek biurkowych, w przypadku których tagi RFID wymagają bardziej zaawansowanego sprzętu.

Powiązane wpisy

Back to top button
Close